Ev DekorasyonGenelSalon

Şömine Dekorasyon Fikirleri

Şömineler, sadece dekoratif açıdan değil aynı zamanda ortama verdiği sıcaklıkla da fonksiyonel bir kullanım sunmaktadır. Şömine tercihini genelde iki başlık altında incelemekte fayda vardır. Birinci başlıkta doğal şömineler geliyor. İkinci başlık ise yapay şömineleri içeriyor ki günümüzde en çok kullanılan model de yapay olanlarıdır. Şömine dekorasyon uygulamasında iki şömine modelini de ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

Doğal şömine dekorasyon uygulamasında evinizde öncede şömine olmalıdır. Eğer evinizin yapım aşamasında şömine yoksa ve eviniz müstakilse sonradan da şömine yaptırabilirsiniz. Baca bağlantılarını duvar üzerinden oluşturarak salonunuza güzel bir şömine yaptırmanız mümkündür. Bu tip doğal şömine dekorasyonu için şömine önünde bir alanın mermer ile kaplı olarak dizayn etmeniz hem temizlik hem de dekoratif anlamda pozitif bir katkı sunacaktır.

Şömine Dekorasyon Fikirleri

Özellikle doğal şömineler için şömine önü muhafazası kullanmak oluşabilecek kazaların önüne geçmek için önemli bir uygulamadır. Ayrıca doğal şöminelerin ön kısımları kıvılcım atmalarına karşı geniş tutulup ateşe dayanıklı malzemelerden üretilmesi de gerekir.

Yapay şömineler için de salonunuzun doğru konumunu belirlemek gerekir. Şömineler de televizyonlar gibi odak noktası olarak belirlenen ve mobilyaların konumunun bu odak noktasına göre ayarlandığı ürünlerdir. Bu sebeple yapım aşamasında sadece şömine konumu olarak değil tüm salon dekorasyonunu düşünülerek karar vermek gerekir. Salonun yanlış bir bölgesine yapılan şömine nedeniyle salon dekorasyonunda odak noktasının sayısı artabilir bu da düzensiz bir salon dizaynı anlamına gelir.

Yapay şömineler için hazır satılan şömine çerçeveleri kullanabilirsiniz. Bu çerçevelerin üst bölümleri kalitesine göre düz bir alan oluşturması sebebiyle şömine dekorasyon uygulaması için kullanılabilmektedir. Yapay şöminelerin ısıtma güçleri düşüktür. Daha çok görünüm ve dekoratif güzelliğin hedeflendiği bu şömine modellerinde led aydınlatmalı modellerin de olduğunu belirtmek isteriz. Bu Led aydınlatma hem farklı bir görünüm yakalanmasına hem de bu görünümün ekonomik olarak elde edilmesine katkı sağlamaktadır.

Şömine Dekorasyon Uygulamaları

İster yapay isterse doğal şömine uygulamasına sahip olun her iki durum için de şömine etrafını dekoratif olarak kullanmak salon içinde güzel bir atmosferin yakalanmasına sebep olacaktır. Şömine dekorasyon uygulaması için şöminenin ebatları belirleyici unsurlardan biridir. Şömine ebatları ise genellikle salonun metre karesine uygun şekilde ortaya çıkmaktadır. Küçük salonlar için nispeten daha ufak şömineler tercih edilirken büyük salonlar için ise daha büyük ebatlara sahip şömineleri tercih etmek dekorasyon açısından da doğru bir uygulama olacaktır.

Şömine Dekorasyon Fikirleri

Şömine çerçevesinin üst bölümleri şömine dekorasyonu için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple bu bölümün düz ve sağlam materyaller ile üretilmiş olması gerekir. Bu bölümde kullanacağınız şamdan, biblo ya da ayna gibi aksesuarlar, şömine dekorasyonu için sıklıkla kullanılan ve oldukça nitelikli bir dekoratif havanın oluşmasını sağlayan özelliğe sahiptir.

Şömine dekorasyonu için dilerseniz üst bölüm yerine yan taraflarda simetrik olarak raf uygulaması da kullanabilirsiniz. Raf uygulaması sayesinde çok farklı dekoratif ürünlerin değiştirilerek kullanım imkânı da bulunmaktadır.

Şömine çerçevesi, önü ve toplam şömine parçaları için kullanılan renkler de salon dekorasyonu için oldukça önemli bir yere sahiptir. Salon dekorasyon uygulamasından bağımsız düşünülmediği için şömine için tercih edilecek renklere karar verirken de salonunuzun toplam renk ağırlığına uygun bir seçim yapmalısınız.

Şömine keyfini çıkarmak için şömineye yakın bir alanda olmak gerekir. Hem maddi hem de manevi sıcaklığın şömine etrafında yaşanması sebebiyle bu bölümlerin dizaynı da önem taşımaktadır. Gerek yere konumlandıracağınız uzun tüylü küçük ebatlı halılar ile gerekse berjer ile şömine dekorasyon uygulaması bir başka hale bürünecektir.

Şömine Dekorasyon Fikirleri
Şömine Dekorasyon Fikirleri
Şömine Dekorasyon Fikirleri
Şömine Dekorasyon Fikirleri

1 Yorum

  1. Çok güzel şömine dekorasyonları var. Dağ ve bağ evi olanlar için harika bir dekorasyon görünümü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close