Ev DekorasyonEv Tekstili

Rustik Perde

İLK ÇAĞLARDA PERDE KULLANIMI

Farsça kökenli “pardak” kelimesinden türetilerek dilimize geçtiği kabul edilen Perdenin hikâyesi, bilinen tarihin ilk dönemlerinden itibaren mağara ağızlarının örtülmesinde kullanılan postlara kadar uzanmaktadır. Esasen perde kullanım amacı olarak barınakları kapatmak için icat edilmiş ancak zaman içerisinde evlerin içine kadar girerek pencerelerde yerini almıştır.

Perdenin ilk örnekleri Mezopotamya’da görülmekte olup Antik Yunan ve Roma dönemlerinde daha ziyade dekoratif amaçlı kullanılmıştır. Tabi ki yalnızca dekorasyon amaçlı kalmayıp, özellikle orta çağın güvensiz şartlarında pencerelerin kalın kağıt ya da kumaşlarla kapatılması şeklinde güvenlik gayesiyle kullanıldığı görülmektedir. Bununla beraber ısıyı muhafaza için de kullanılmıştır.

Rustik Perde

PERDENİN ORTA ÇAĞDAN GÜNÜMÜZE UZANAN YOLCULUĞU

Rönesans’ın etkisiyle adeta evrim geçiren perde, 18.yy’da Paris’ten tüm Avrupa’ya yayılarak süsleme düşüncesi ön planda olmak üzere yavaş yavaş günümüz kullanımına uygun hale gelmiştir. Çağımızda Kruvaze, Katlama, zebra, Jaluzi, Screen, Silüet, Stor, Briz, Plise, rüstik gibi, kullanım amacına göre bir çok farklı çeşitliliğe sahiptir.

RUSTİK PERDE

Rustik Perde

Bu çeşitlerden birisi olan Rustik Perde, sanıldığı gibi Rusya menşeli demek olmayıp İngilizce “rustic” kelimesinden dilimize geçmiş olup, doğal anlamına gelmektedir. Korniş icat edilmeden önce kullanıldığı kabul edilmektedir. Bilindiği şekliyle ise, kumaş ya da tül perdelerin korniş adı verilen mekanizmaya değil de rustik adı verilen ahşap borulara uyarlanmış şeklidir. Rustik perdeler, bilhassa perdelik ve kartonpiyer bulunmayan alanlarda tercih edilmektedir. Rustik perdelerde taşıyıcı borular (rustik) duvar ya da tavana kendine özgü ayaklarıyla monte edilir. Bu mekanizma üzerinde kumaş perde metal veya ahşap halkalarla boru üzerinde hareket ettirilir. Korniş monte edilemeyecek mekanlarda ideal bir çözümdür.

Kornişe göre açıp kapatması daha kolay olmakla beraber sağlamlık yönünden korniş sisteminin gerisinde kalsa dahi, dekoratif yönü itibarıyla vazgeçilmezliğini korumaktadır. Zaten genelde yalnızca tül kısmı rüstik borulardan geçmekte, kalın kumaş perde yine kendi içinde yer alan kornişlerden açılıp kapanmaktadır. Metal halkalı ve perde kumaşı halkalı olmak üzere iki farklı mekanizma ile kullanılan rustik perdenin boru ve halka çeşitliliği bakımından çok farklı seçenekleri piyasada alıcılarını beklemektedir.

Rustik Perde
Rustik Perde
Rustik Perde
Rustik Perde
Rustik Perde

3 Yorum

  1. Tam şu perde modelini seçeyim derken yeni yazılar yayınlıyorsunuz ve aklım karmakarışık oluyor. Verdiğiniz fikirlerin hepsi de birbirinden güzel ve şuan da Rustik Perde çeşitlerine merak saldım. Çok teşekkürler

  2. Stor perdelerin modası geçmiş burada o kadar güzel tasarımlar var ki …değiştirmenin vakti geldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close