Ev Dekorasyon

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır

Ev dekorasyon fikirleri günümüzde oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Önemli olan hangi mekanın nasıl dekore edilmesine karar vermek ve daha sonra bu dekorasyon fikrini doğru bir şekilde uygulayabilmektir. Son zamanlarda her ne kadar hayatımıza teknoloji girmiş olsa da insanlığın büyük bir çoğunluğu eski yaşam tarzına dönmek istemektedirler. Bu anlamda da yeni alınan evlerin dekorları eskiye yönelik, doğallık içeren rustik dekorasyonlar ile sağlanmaktadır.

Rustik Dekorasyon Nasil Yapilir

Rustik dekorasyon ne anlama gelir, nasıl yapılır?

Rustik kelime anlamı olarak incelendiğinde el değmemiş, eski köy hayatına yönelme anlamı içermektedir. Doğal hayatın izleri mekana taşınmak istendiği taktirde bu dekorasyon fikri kullanılmalıdır. Yalnız bu dekorasyon işlemi yapılır iken her bir odada ve her bir eşyada dikkatli olmak, renkleri ve kumaşları dahi bu fikre göre değerlendirmek gerekmektedir. Genellikle bu dekorasyon fikrinin kullanıldığı mekanlarda işlenmemiş ürünler tercih edilmektedir. Örneğin mutfakta kullanılacak olan mutfak dolapları metal maddeden ziyade ahşap raflar olmalıdır. Aynı zamanda mutfakta kullanılmakta olan fırın, kahve makineleri, tost makineleri, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünlerin ortada durmaması gerekmektedir, yoksa bu doğal yaşam fikrini olumsuz etkiler. Bu amaçla bulaşık makinesi ahşap bir mutfak dolabı ile gizlenebilir.

Rustik Dekorasyon Nasil Yapilir

Rustik dekorasyon yapılır iken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılacak olan mobilyaların cilalı ve mat renginde ağaçlar olması gerekmektedir. Bu dekorasyon fikrinde en önemli noktalardan birisi ağaçtır ve ağaç dekorunun oldukça sık görünmesidir. Özellikle tavsiye edilen ağaç türleri akçaağaç, ceviz ağacı, meşe ve kiraz ağaçlarıdır. Bu dekorasyon fikirlerinde yardım alınabilecek bir diğer malzeme de çiçeklerdir. Çiçek ortama hem daha doğal bir görünüm katar hem de güzel bir görünüm kazandırır. Bu fikirlere ek olarak bir de cam kullanılabilir. Kişilerin kendilerinin yapabilecek oldukları farklı camlar ile farklı objeler ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda ev dekore edilirken her şey kahverengi ve ahşap seçilerek de ev tamamen boğucu, kasvetli bir ortama dönüştürülmemelidir. Bu anlamda aydınlatmalara dikkat edilebilir, boğucu olan havadan bu aydınlatma fikirleri ile kurtulunabilir.

Bu tarzda döşenen evler geçmişi hatırlatarak kişilere hem olumlu bir hava katar hem de iş yerlerinin, şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşıp doğanın sadeliğine kavuşulmasını sağlar. Sadece mutfak ve odalarda değil aynı zamanda banyoda ve balkonlarda da bu hava kullanılarak evin tamamının dekorasyonu sağlanmış olur. Banyoda musluk altında kullanılabilecek ahşap dolaplar ya da hasır kirli sepetleri ile bu hava yakalanabilir. Tüm bu odaların uyum içerisinde olması ile evde tamamen rustik bir hava sağlanmış olacaktır.

Rustik Dekorasyon Nasil Yapilir
Rustik Dekorasyon Nasil Yapilir
Rustik Dekorasyon Nasil Yapilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close