Ev DekorasyonSalon

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası dekorasyonu evin belki de en önemli dekorasyon alanlarından biridir. Gün içindeki koşturmacanın, stresin atıldığı mekânlar olan oturma odası içerisinde geçirilen vakit, evde geçirilen toplam vaktin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Oturma odası dekorasyonu için ilk atacağınız adım odanın ebatlarını öğrenmek olmalıdır. Oda ebatlarını bilmeden alacağınız mobilyaların hayal kırıklığı yaşatması olasıdır. Küçük bir oturma odası sahibiyseniz yapmanız gereken odanın mobilya takımının fonksiyonel ve daha uygun ebatlı olmasını sağlamaktır. Bu seçimde dekoratif kaygınızı da ön planda tutarak bir karar vermeniz en akıllıca davranış olacaktır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası dekorasyon fikirleri arasında geniş oturma odalarının mobilya takımları ile doldurulması problemleri de oluşabilmektedir. Bu problemlerin giderilmesinde odayı bir bütün olarak değerlendirip oda içerisindeki insan trafiğinin hesaba katılması da oldukça önemlidir.

Oturma odası dekorasyonu için mobilya takımı seçilmesi oldukça önemli bir aşamayı ifade etmektedir. Seçeceğiniz mobilyanın tarzını belirlerken kendi zevk ve stilinize uygun ürünlere yönelmenizde fayda var. Kendi ruh dünyanızın yansıtılmadığı oturma odasında rahat bir vakit geçirmeniz mümkün olmayacaktır.

Şık oturma odası dekorasyonu

Oturma odası tasarımı için odanın metrekaresine uygun mobilya seçiminden sonra bu mobilyaların yerleştirilmesi aşamasına geçilir. Odak noktası genellikle televizyon ünitesinin olduğu bölüm olarak belirlenerek mobilya takımındaki parçalar televizyona göre konumlandırılır. Dilerseniz odak noktasını farklı alanlara da yönlendirebilirsiniz. Örneğin oturma odanızın manzarası çok güzelse boydan Fransız pencereye sahip bir odak noktası da belirlemeniz mümkündür.

Mobilyaların dizaynında odanızın geometrik şekli de belirleyicidir. Bazı oturma odalarında çok fazla değişiklik yapma ihtimali yoktur. Özellikle dar enli dikdörtgen odalar için mobilyalarınızın çok farklı alternatifle dekorasyonda kullanılması mümkün olmaz.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Kare ve geniş enli dikdörtgen bir salona sahipseniz birçok alternatif ile oturma odası dekorasyonu şansınız vardır.

Oturma odası dekorasyon fikirleri gerçekleştirilirken aydınlatmanın dekorasyonda azami derecede kullanılması gerekir. Bir odayı ne kadar güzel dekore ederseniz edin yeteri derecede aydınlatmazsanız o odanın dekorasyon kalitesi mutlaka sorgulanacaktır.

Oturma odası aydınlatmasında metrekareye uygun çözüm seçenekleri vardır. Spot aydınlatma ve LED ampul kullanma bu seçeneklerden en sık kullanılanıdır. Dilerseniz televizyon ünitesinin de arkadan aydınlatılmasını LED sistemi ile sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız sarkıt avize modellerinin hem aydınlatmada hem de dekorasyonda ciddi katkıları olacaktır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

1 Yorum

  1. oturma odanızınız bir duvarını kesin duvar kagıdı ile kaplayın. Gerçekten odaya bir hava katıyor. Ayrıca bir tane büyük ebay mobilyanız ile uyumlu tablo şarttır. Deneyin görün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close