Mutfak

Mutfak Dekorasyonunda Detaylar

Mutfak evlerien önemli kısmıdır.Bu yüzden mutfak dekorasyonu bayanlar için çok önemlidir. Bayanlar zamanlarının birçok kısmını mutfakta geçirdikleri için en çok bu bölüme önem verirler. Tabi ki dekorasyon adına da en güzeli olmasını tercih ederler. Güzelliğin yanında tabi ki kullanışlı olması da önemlidir. Mutfağınızı dekore ederken öncelikle bir planlama yapmanız gerekir. Nedir bunlar?

 Tezgâh seçimi

Mutfak Dekorasyonunda Detaylar

 Kullanılabilecek birçok tezgah çeşidi vardır.

 1 . Doğal taş tezgahlar. Granit veya mermer tezgahlar doğal taştan elde edilen tezgah türüdür. Oldukça kullanışlı ve de sağlamdır. En çok halk arasında doğal taş tezgah türü bilinmektedir. Bundan dolayı bir çok kişi doğal taş tezgahları tercih etmektedir. Mermer tezgahlar hem sade hem de doğal görünümlerinden dolayı bir çok mutfak mobilyasına uyum sağlamaktadır. Granit tezgahların ise bir çok farklı rengi bulunmaktadır. Tek dezavantajı ise karışık renk yapısına sahip olmasıdır. Fiyat olarakta orta sınıftadır.

 2 . Akrilik tezgahlar kum, taş, cam veya porselenden elde edilen tezgah türüdür. Akrilik tezgahlar istenilen şekilde kesilip ek yeri olmadan bir bütün halde monte edilebilir. Aynı zamanda renk seçeneği olarak da zengin bir ağa sahiptir. Bu yüzden 2. en çok tercih edilen tezgah türüdür. Fiyat olarak bu tezgah türü de orta sınıftır.

 3.Laminat tezgah sıkıştırılmış sunta üzerine bir kaplama yapılarak elde edilir. Renk seçeneği olarak çok kapsamlıdır. İstenilen desen ve renk temin edilebilir. Tabi ahşap ve kağıt kaplama olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Dikkatli kullanılmaz ise kısa sürede yıpranabilir. Fiyat olarak diğer tezgah türlerine göre uygundur. Bu yüzden tercih edilebilir.

 Mutfak mobilyası

Mutfağı mutfak yapan mobilyasıdır. Mutfak malzemeleri bütçenize göre kalite kalite değişmektedir. Masif malzemelerden (ceviz veya kayın ) de yapılabilir. Mdf ve sunta plakalarından da yapılabilir. Günümüzde en çok mdf üzeri kaplama veya boya olarak kullanılmaktadır. Masif malzemeler dayanıklı ve doğal olduğu için öncelikle tercih edilebilir ama mdf ye göre yaklaşık 9 kat daha pahalıdır.

Mobilya malzemesini herkes kendi bütçesine göre tercih edebilir. Mutfak mobilyalarında tencere ve tavaları koyacak geniş alanlara ihtiyacımız vardır. Önceden bunları koymak için alt dolaplar yapılırdı. Günümüzde geniş çekmeceler işimizi daha kolaylaştırır hale geldi. Bu geniş çekmecelerin içine ise gizli çekmeceler yapılarak kaşıklık ve baharatlık olarak kullanabileceğimiz alanlar da oluşturulabilir.

L mutfaklarda köşelere gelen dolapların kullanımı hep bizi zorlamıştır. Bu yüzden farklı dekoratif malzemeler üretilmiştir. Yuvarlak şekilde kendi etrafında dönen bir platform gibi. Ya da dolap kapağına monte edilmiş geniş raflar gibi. Bu malzemeler köşe dolaplardaki malzemelere ulaşmanızı kolaylaştırır hale gelmiştir.

Mutfakta en çok ihtiyaç duyduğumuz kilerdir. Tabi apartman dairelerinin mutfaklarında kiler oluşturabileceğimiz odalar temin edilemeyeceği için bunların yerini tutan kiler dolaplar çok işinize yarayacaktır. Mutfağınız tamamen toparlayacaktır.

Mutfak Dekorasyonunda Detaylar
Mutfak Dekorasyonunda Detaylar
Mutfak Dekorasyonunda Detaylar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close