Ev DekorasyonEv Tekstili

Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Fon perde kullanımı özellikle salonlar için dekorasyon nitelikleri ön planda olan seçimleri içermektedir. Bu sebeple fon perde tercihinde dikkat etmeniz gereken dekoratif nitelikler de önem taşımaktadır. Fon perde modelleri belirlenirken temelde renk, desen, model en başta düşünülmesi gereken unsurlardır. Bunun yanında modelle birlikte düşünülen ebatlandırma da fon perdenin oda içerisindeki uyumuna oldukça ciddi katkılar sunacaktır.

Fon perde seçimin en önemli başlıklarından biri renklerdir. Doğru rengin seçilmesi sadece fon perdenin renginin beğenilmesi ile mümkün değildir. Teşhir salonlarında beğendiğiniz fon perde modellerinin sizin odanızda nasıl duracağını düşündünüz mü? Dolayısıyla fon perde seçiminde doğru rengin belirlenmesi için diğer mobilya ve aksesuarların rengini de hesaba katmalısınız.

Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Doğru renge sahip fon perde, halılarınız ile mutlaka uyum içerisinde olacak rengi ya da renkleri barındırmalıdır. Halı ile oluşturulan renk ahengi sayesinde odanın toplam dekorasyon niteliğine pozitif bir katkı sunmuş olursunuz. Fon perde rengi belirlemede sadece halının renk ve desenleri ile oluşturulan uyum yeterli değildir. Mobilyalarınızın ağırlıklı rengi ile perde renginizin oluşturacağı uyum da oda dekorasyonunu etkileyecek önemli ölçütlerden biridir.

İnsanların çok fazla dikkat etmemesine rağmen bir fon perde modelinin oda içindeki durumu biraz da duvar rengini ile ilgilidir. Duvar renginiz açık renkte buna karşılık fon perde daha sıcak renklere sahipse duvar rengi arka planda kalırken fon perdeyi salon içerisinde vurgulu hale getirmiş olursunuz. Bunun yanında fon perdeyi duvar rengi tonlarına yakın bir renk ile tercih ettiğinizde perdenin duvar ile birlikte uyumlu ancak ön plana çıkmayan bir özelliğe büründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bu konuda yapılacak seçimlerde kişisel zevkleriniz de etkili olacaktır.

Doğru Fon Perde Seçimi

Fon perde seçiminde doğru rengi belirleyerek her zaman doğru sonuca ulaşmanız mümkün değildir. Model tercihleri de renk kadar önemlidir. Fon perdelerin duruşu, desenleri bu modellerin oluşturulmasındaki hedeflerdendir. Bu sebeple yine fon perde kullanacağınız oda içerisindeki mobilya ve dekorasyon ürünleri ile uyumlu seçimler yapmak gerekecektir. Modern tasarımlara sahip bir oturma grubunun olduğu odada klasik çizgilere sahip perde modelleri kullanmak çok da doğru dekoratif sonuçlar almanızı sağlamaz. Bu sebeple mobilya tercihinizdeki tarzınız fon perde seçiminde de etkili olmalıdır.

Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Desenli bir koltuk takımına sahipseniz fon perde uyumu için bu desenler işinize yarayabilir. Aynı desene sahip kumaşlardan oluşturduğunuz fon perdeler ile perde rengine bakılmaksızın oda içerisinde tahmin edemeyeceğiniz bir uyumu yakalamış olursunuz. Bu tip uyum uygulamalarında perde rengi ile koltuk renginin farklı olması, elde edeceğiniz sonucun başarı şansını artıracaktır.

Oda içerisinde, hacmi en fazla olan dekorasyon ürününü oturma grubu oluşturur. Dolayısıyla bu mobilyalar ile perde arasındaki uyum, çok daha dikkat çekici olmaktadır. Bu uyumu sağlama yollarından biri de farklılıkları kullanmaktır. Bu farklılıkları desenli ve desensiz tercihler ile sağlayabilirsiniz. Örneğin koltuklarınız desenli ise fon perde seçimini desensiz, düz bir modeli seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Tam tersi durum da dekoratif açıdan zenginlik ifade eder. Yani desenli fon perde ve desensiz düz renkli koltuklar oda içerisinde şık bir görüntünün oluşmasını sağlayacaktır.

Perde ve oturma grubu uyumunda renk, desen ve modelin dışında kumaş uyumu da dikkat etmemiz gereken dekorasyon özellikleri arasındadır. Çok zıt niteliklere sahip kumaşları oda içerisinde perde ve koltuk takımında kullanmanız halinde ahengi yakalamak zor olacaktır. Parlak kumaş kullanılan bir perdenin olduğu odada, koltuk takımının kumaşının daha soft kalması uyum ile ilgili sıkıntılar yaşamanıza neden olacaktır.

Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı
Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı
Fon Perde Seçimi Nasıl Yapılmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close