Ev DekorasyonSalon

Dekorasyonda Renk Tercihi

Evinizde dekorasyon yaparken kullandığınız renkler çok önemlidir. Renkler odadan odaya değişirken, mobilyadan mobilyaya da değişiklik gösterir. Kimi renk insana huzur verirken, kimi renk karamsarlığa düşürebilir. Örneğin; yatak odanızda kullandığınız renkler kesinlikle istek kaçıracak tonlarda olmamalıdır. Aynı zamanda duvarlarda kullandığınız renklerle mobilyalarınız bir uyum içerisinde olmalıdır. Eğer zıt renklerle bir uyum yakalamak istiyorsanız hangi zıt renklerin birbiriyle bir uyum yarattığını da bilmeniz gerekir.

Zemin

Öncelikle zeminden başlayalım. Zemin rengi koyu ise mobilyalarınızı ve duvarlarınızı açık renk seçmek dekorasyonun doğru olması adına çok önemlidir. Zeminin açık olması durumunda ise tam tersi tercih edilir. Koyu renk koltuk takımınıza ekleyeceğiniz açık renk yastıklarınız zıt renklerle ahengi yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda Renk Tercihi

Duvar

Evinize dekore ederken yapacağınız en büyük yanlış ilk olarak duvar rengini seçmektir. Önce bütün mobilyalar zemine göre seçilmeli, ya da zemin mobilyalara göre değiştirilmelidir. En son duvar rengi belirlenir. Duvar rengi seçimi mobilyalarınızla uyumlu bir renk ya da tamamen zıt bir renk olabilir. Bu tamamen sizin kişiliğiniz ve zevklerinizle alakalıdır. Fakat unutmayın ki yanlış renk seçimi insanı evinden soğutabilir ve ruh halini olumsuz yönde etkileyebilir.

Aksesuar

Aslında önemsiz gibi gözükse de evinizin havasını tek bir eşya ile anında değiştirmek mümkündür. Aksesuarlar genellikle küçümsenir ve daha minimal bir hava tercih edilir. Fakat doğru aksesuarlar evinizin sizi yansıtması için atılabilecek en güzel adımlardır.

Tabi ki bu adımları doğru atabilmek için bir iç mimarla görüşmek en doğrusu olacaktır. Eviniz sizi olumlu bir ruh haline yöneltmelidir, yanlış renk seçimlerinde pozitiflikten uzaklaşıp karamsarlığa sebebiyet verebilirsiniz. Mobilyalarınızın doğru aksesuarlarla eşleşmesi duvar ve zemininizin mobilyalarınızla bir uyum sağlaması gerekir. Renkler evinizi gösterdiği gibi sizi de gösterecektir. İlk olarak hangi renklerden hoşlandığınıza karar vererek bu renklerin doğruluğunu bir mimara danışarak öğrenebilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Tercihi
Dekorasyonda Renk Tercihi
Dekorasyonda Renk Tercihi
Dekorasyonda Renk Tercihi

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close