Ev DekorasyonKendin Yap

Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

Kendin yap dekorasyon fikirleri evinizde sizin için hem verimli hem de dekoratif çözümler sunması bakımından oldukça nitelikli sonuçlar almanızı sağlayabilmektedir. Bu sonuçların doğru değerlendirilmesi ile dekorasyon açısından misafirlerin de tatmin olmasını sağlayacak ürünler elde edilebilir.

Kendin yap ürünleri arasında ahşap kullanımı oldukça yaygındır. Ahşabın doğadan gelen sıcaklığının dekorasyon fikirleri arasında kullanılması ile evinize enerji katması mümkün hale gelmektedir. Bu enerjiyi ve dekoratif güzelliği yansıtan kendin yap ürünlerinden biri de raflardır. Ahşap raflar istediğiniz geometrik şekli vererek duvarınıza uygun ve mekânın renk ağırlığına göre boyayabileceğiniz özelliği ile sizin için dekoratif alanlar oluşturmaktadır.

Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

 Ahşap raf yapımı için öncelikle duvarda kullanacağınız raf sayısı ve ebatlarını belirlemelisiniz. Bu işlemi yaparken mutlaka duvar ölçülerinizle orantılı bir ölçü olmasına dikkat edin. Marangozlardan temin edeceğiniz, farklı ağaçlardan üretilmiş, kullanacağınız rafın niteliğine göre mdf, Suntalam ya da yekpare ağaç malzeme seçebilirsiniz.

Burada imkânlarınıza ve şartlarınıza göre seçim yapmakta fayda var. Alacağınız ahşap ürünün eğer raf ebatlarınıza uygun olacaksa marangozlardaki artık parçalardan elde edilmesi daha ucuza bir maliyet de ortaya çıkaracaktır. Testere yardımı ile ölçülerinize uygun bir kesim gerçekleştirin. Eğer kendin yap rafınız dört tarafı çerçeveli bir raf olarak düşünülmüşse ağaç tutkalı ile bu çerçeveleri oluşturabilirsiniz. İstediğiniz renk ile boyayabileceğiniz gibi sadece eskitme ya da eskitme ve vernik uygulamasını da beraber kullanabilirsiniz.

Dekorasyon fikirleri arasındaki kendin yap ürünlerinden biri de çalışma panosu hazırlamaktır. Bunun için yapmanız gereken kalın bir kontrplak temin etmektir. Kontrplağın boyutları ve diğer nitelikleri tamamen sizin isteğinize, duvar ölçülerinize göre değişkenlik gösterebilir. Temin ettiğiniz kontrplağı öncelikle eşit aralıklara sahip noktalar olacak şekilde ölçüyoruz. Ölçüm işleminden sonra ince uçlu matkap ile her işaretli kısmı deliyoruz. Bu delikler bizim için oldukça önemli. Simetrik bir duruş elde edebilmemiz için de deliklerin düzgün açılması gerekiyor. Açtığımız deliklere kancalı vidalar ( S vida ) ile istediğiniz panoları, el aletlerini, küçük rafları, dekoratif ürünleri tutturabilirsiniz. Böylece kendin yap dekorasyon fikirleri arasında çok amaçlı kullanıma sahip bir ürüne kavuşmuş olacaksınız.

Şık Dekorasyon Fikirleri

Hem dekoratif yönü ön planda olan hem de doğal bir pas pas çalışması yapmak ister misiniz? Kendin yap dekorasyon fikirleri için de oldukça şık bir sonuç elde edeceğiniz bu pas pas için gerekli malzemeler yuvarlak ve çeşitli ebatlarda taşlar, halı kaydırmaz ve yapıştırıcı. Halı kaydırmaz üzerine ebatları birbirine yakın olan taşları tek tek yapıştıralım. Bu yapıştırma işleminde halı kaydırmazın üzeri tam olarak kaplanacaktır. Dolayısı ile halı kaydırmazın ebatları aynı zamanda yapacağımız taş pas pasın ebatları ile aynı olacak demektir. Bu sebeple ebat belirlemesini banyonuza uygun yapmakta fayda var. Bu şık taş pas pas size kumsalda yürürken aldığınız hissi banyonuzda yaşatacaktır.

Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

Kendin yap dekorasyon fikirleri sınırlarını, sadece sizin hayal gücünüzün sınırları belirlemektedir. Bu sebeple üreteceğiniz her ürün öncesi hayalinizi kullanarak ürünlerin, çok daha farklı fonksiyonlara sahip hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Çamaşır sepeti yapımı da dekorasyon fikirleri arasında oldukça güzel sonuçlar alabileceğiniz bir kendin yap uygulamasıdır. Metal ve eski bir sepetiniz varsa bunu hasır iple fonksiyonel hala getirebilirsiniz. Yapmanız gereken sepetin etrafına hasır ipi yapıştırmaktan ibarettir. Yapıştırma öncesi hasır ipin sepeti tam olarak kapattığına emin olun ve yapıştırma işlemini küçük bölgeler olacak şekilde yavaş yavaş gerçekleştirin. Böylece hem doğru bir yapıştırma işlemi sağlamış olursunuz hem de sepetin tamamı hasır iple kaplanmış olur.

Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri
Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri
Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri
Birbirinden Güzel Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri

6 Yorum

  1. Kendin yap diye anlattığınız fikirlerin her biri birbirinden değerli ve inanın bu tür yazıları her okuduğumda içim eriyor, herşeyi bir kenara bırakıp anlatımları takip ederek uygulamaya geçirmek istiyorum fakat içimden bir ses; “Çağlar otur oturduğun yerde ve işlerinle ilgilen” diyor 🙂 Günde 16 saat çalışırsan böyle olur işte 🙂 Umarım bir gün gereken zamanı bulup hobilerimle ilgilenebilirim.

  2. Ev hanımları oturmaktan sıkılmışlar. Bence bura konu tam ev hanımlarının istemiş olduğu ve bolca oturdukları yerden para kazanma fırsatı veriyor. Teşekkürler admin bu konuyu eşime aktaracağım.

  3. Renkli dekorasyonlara bayılıyorum bloğunuzu keşfettikten sonra hergün takip eder oldum çok güzel pylaşımlarınız var teşekkürler 🙂

    1. Paylasimlarimizi begenmenize sevindik. Sizler icin degerli ve guzel olacak ilham verici paylasimlar yapmaya devam edecegiz.

  4. bu tarz şeyleri sürekli instagramda takip ediyordum ve gerçekten buram buram yaratıcılık kokuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close